Odzyskiwanie danych Co to jest odzyskiwanie danych?

Prawdopodobnie znalazłeś się w podobnej sytuacji. Nie udało Ci się odzyskać ważnych plików z dysku twardego. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć proces, który jest nie tylko łatwy, ale także stosunkowo niedrogi. Miejmy nadzieję, że będziesz mógł go wykorzystać do uratowania cennych plików z podobnej sytuacji. Można też przeczytać dalej, aby uzyskać informacje o usługach odzyskiwania danych. Poniżej wymieniono kilka najlepszych opcji. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem odzyskiwania danych zawsze wyłączyć zasilanie.

Odzyskiwanie danych to powszechne zjawisko

Proces odzyskiwania plików z uszkodzonego lub utraconego urządzenia pamięci masowej jest nazywany odzyskiwaniem danych. W zależności od okoliczności może to być awaria systemu operacyjnego, uszkodzenie fizyczne lub awaria logiczna. Ludzie często potrzebują usług odzyskiwania danych, gdy nie są pewni, gdzie się znajdują, ale istnieją sposoby na odzyskanie plików, jeśli coś pójdzie nie tak. W tym artykule omówimy niektóre z najczęstszych scenariuszy, w których konieczne jest odzyskanie danych.

Dobrze zaplanowany plan odzyskiwania danych po awarii powinien określać, kto jest odpowiedzialny za przywracanie danych. Należy określić i uzgodnić punkt przywracania danych oraz cele dotyczące czasu przywracania. Należy również określić kroki niezbędne do odzyskania danych po wystąpieniu zdarzenia, takiego jak fizyczna utrata budynku. Jeżeli na przykład system został uszkodzony w sposób uniemożliwiający jego naprawę, proces odzyskiwania danych powinien obejmować metody przywracania sprzętu i oprogramowania. Planowanie odzyskiwania danych powinno być zgodne z wymaganiami normy ISO 24762 oraz National Institute for Standards and Technology SP 800-34.

Na szczęście usługi odzyskiwania danych stają się coraz powszechniejszą koniecznością. Wiele rodzajów informacji cyfrowych jest często traconych z powodu błędów ludzkich, awarii oprogramowania, awarii sprzętu i innych czynników. Chociaż nie da się zastąpić wszystkich informacji zawartych w systemie komputerowym, można je odzyskać, korzystając z profesjonalnych usług odzyskiwania danych. Jeśli utracili Państwo ważne informacje lub mają Państwo do czynienia z awarią komputera, usługi odzyskiwania danych świadczone przez firmę Wintronic Computers są profesjonalne, szybkie i ekonomiczne.

To prosty proces

Odzyskiwanie danych jest łatwym procesem, ale jeśli nie wiesz, jak to zrobić, najlepiej skonsultuj się z ekspertem. Podczas odzyskiwania danych należy wykonać kilka kroków. Oprogramowanie do odzyskiwania danych skanuje dysk w poszukiwaniu dodatkowych informacji o nazwach plików, folderach, datach i znacznikach czasowych oraz ścieżkach dostępu do plików. W większości przypadków oprogramowanie do odzyskiwania danych jest w stanie odtworzyć oryginalną strukturę folderów i plików.

Pierwszym krokiem do odzyskania utraconych danych jest sprawdzenie, czy nie ma niepotrzebnych plików. Usunięte pliki są częstą przyczyną utraty danych, ale mogły one zostać przypadkowo usunięte. Aby zminimalizować ryzyko tego rodzaju awarii, firmy powinny wdrożyć strategię tworzenia kopii zapasowych. Na przykład, jeżeli dane są przechowywane w siedzibie firmy, należy również utworzyć kopię zapasową poza siedzibą firmy. Po utworzeniu kopii zapasowych poza siedzibą firmy mogą one być wykorzystywane do odzyskiwania danych po awarii.

Następnym krokiem jest określenie, które pliki można odzyskać. Dane z komputera można odzyskać na wiele sposobów. W pierwszej kolejności należy sprawdzić Kosz. W systemie Windows dostępne są narzędzia do tworzenia kopii zapasowych, których można użyć. Aby to zrobić, wystarczy kliknąć opcję „odzyskiwanie danych z dysku twardego” i wybrać miejsce docelowe. Następnie należy wybrać inną lokalizację do odzyskania danych. Wybierz nazwę pliku, aby można go było łatwo znaleźć.

To jest drogie

Jeśli zdarzyło Ci się utracić dane, prawdopodobnie zastanawiałeś się, ile będzie kosztować odzyskiwanie danych. Większość serwisów internetowych nie podaje rzeczywistych kosztów, ale niektóre firmy podają konkretne ceny za odzyskanie danych. Należy jednak pamiętać, że po przeprowadzeniu analizy ceny mogą wzrosnąć. To, czy dane są potrzebne, czy nie, nie może decydować o koszcie. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, aby dowiedzieć się, czy koszty odzyskiwania danych będą wyższe niż początkowo sądzono.

Po pierwsze, upewnij się, że nie zostaniesz oszukany przez firmy oferujące ryczałtowe stawki za odzyskiwanie danych. Ceny ryczałtowe nie odzwierciedlają rzeczywistego nakładu czasu i pracy potrzebnych do odzyskania danych. Firmy, które reklamują się niskimi cenami, prawdopodobnie przywłaszczą sobie pieniądze zapłacone z góry i będą pobierać opłaty za swoje usługi, nawet jeśli dane nie zostaną odzyskane. A jeśli znajdziesz firmę, która ma wysokie recenzje, ale niskie ceny, to prawdopodobnie nie jest to prawdziwa oferta.

Chociaż usługi odzyskiwania danych są drogie, większość z nich, mimo że są nieco droższe, pozwala odzyskać większość danych z dysków twardych. Niektóre usługi kosztują setki, a inne tysiące. Kwota, jaką zapłacisz, zależy od rozmiaru dysku twardego, rodzaju awarii i innych czynników, i nie jest bezpośrednio związana z wartością danych. Dlatego przed wynajęciem profesjonalisty najlepiej zapoznać się z cenami. Jak zatem wybrać odpowiednią dla siebie usługę odzyskiwania danych?

Jest to czasochłonne

Odzyskiwanie danych to coś więcej niż tylko przechowywanie kopii zapasowych. Określa ono sposób, w jaki Twoja firma reaguje na zakłócenia. Prawidłowo wdrożone plany odzyskiwania danych minimalizują przestoje i stawiają firmę w roli niezawodnego dostawcy usług. Zewnętrzni dostawcy usług w chmurze mogą przywrócić całą infrastrukturę IT do stanu sprzed zakłócenia. Ta opcja jest czasochłonna, ale opłacalna. Nie należy jej ignorować, jeśli ma się przygotowany plan awaryjny.

Na szczęście nowoczesne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych oferują czas RTO równy godzinie lub krótszy. Nawet jeśli nie uda się odzyskać wszystkich danych, przyzwoite rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych pomogą przywrócić pliki w krótkim czasie. Odzyskiwanie danych to jednak ostateczność, dlatego decydując się na taki wydatek, należy rozważyć zwrot z inwestycji. Są sytuacje, w których lepiej jest wydać złotówkę, niż ryzykować utratę ćwierćdolarówki lub więcej.

Odzyskiwanie danych jest trudnym zadaniem. Cały proces jest czasochłonny i może wymagać wykonania kilku czynności. Podczas przetwarzania dysku przez serwis warto odłączyć dysk twardy od zasilania na co najmniej 30 minut. Zwiększy to szanse na pomyślne odzyskanie danych. Niezależnie od sposobu postępowania, konieczne jest opracowanie planu tworzenia kopii zapasowych. Plany tworzenia kopii zapasowych pomogą chronić dane i zapobiegać dalszej utracie cennych informacji.

Powoduje fizyczne uszkodzenie nośników pamięci

Jeśli chodzi o odzyskiwanie danych, najczęstszymi przyczynami utraty danych są awarie mechaniczne, elektryczne i programowe. Uszkodzenia fizyczne mogą również wynikać z błędów ludzkich i wypadków, takich jak upuszczenie zewnętrznego dysku twardego lub uszkodzenie złącza USB. Uszkodzenia fizyczne nośników pamięci występują najczęściej w przypadku uszkodzenia talerzy. Mimo że jest to najpoważniejszy rodzaj uszkodzenia, profesjonalne usługi odzyskiwania danych nadal umożliwiają odzyskanie danych z takich uszkodzonych nośników. Aby dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.

Fizyczne uszkodzenie nośnika pamięci następuje, gdy powłoka magnetyczna na talerzach dysku twardego zostaje naruszona. Uszkodzenie to może wystąpić w każdym rodzaju mechanicznego urządzenia pamięci masowej, takim jak CD-ROM, napęd flash lub aparat cyfrowy. Uszkodzenia fizyczne mogą również wystąpić w przypadku kontaktu głowicy odczytująco-zapisującej z wirującymi talerzami. Upadek dysku twardego może również spowodować uszkodzenie fizyczne, podobnie jak przegrzanie i nadmierne użytkowanie. Każda substancja, która dostanie się do wnętrza obudowy dysku twardego, może również spowodować awarię nośnika.

W przypadku uszkodzeń mechanicznych odzyskiwanie danych wymaga innego podejścia. Aby w pełni rozmontować dysk twardy, zachowując integralność nośnika, konieczne jest zachowanie warunków pomieszczenia czystego. Odzyskiwanie danych wymaga certyfikowanego pomieszczenia czystego, aby uniknąć dodatkowego uszkodzenia nośnika. Uszkodzenia fizyczne mogą być trudne do zdiagnozowania, a profesjonalny dostawca usług odzyskiwania danych będzie w stanie określić dokładną przyczynę awarii. Jeśli nie masz kopii zapasowej, natychmiast wyłącz urządzenie pamięci masowej. Zanotuj wszelkie objawy utraty danych, w tym nietypowe odgłosy lub kody błędów.

Trudno jest wykonać

Choć można to zrobić za pomocą prostych narzędzi i metod, odzyskiwanie danych może być skomplikowane, jeśli uszkodzonych plików nie da się odzyskać. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być konieczna pomoc specjalisty, zwłaszcza gdy część plików jest uszkodzona w sposób uniemożliwiający ich naprawę. Techniki odzyskiwania danych są jednak możliwe do zastosowania przez osoby znające strukturę plików i potrafiące wykonywać różne zadania. Oto niektóre z najczęściej stosowanych metod odzyskiwania danych. Po znalezieniu skutecznej metody odzyskiwania danych wykonaj poniższe kroki, aby przywrócić utracone pliki.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

By akte